Tipy o kávě

Nová exkluzivní Káva Brazil Wild Jacu Bird coffee
Nová exkluzivní Káva Brazil Wild Jacu Bird coffee

Zařadili jsem pro vás do nabídky další velice zajímavou kávu. Jedná se o Brazil Wild Jacu Bird coffee. 

Jedná se o jedinečnou kávovou lahůdku. Naše ptačí káva Jacu pocházejí ze 100% etického zdroje – pocházejí pouze z volně žijících ptáků.

 

Číst článek
Tricolate - Nový chytráček by měl byt i u Vás doma
Tricolate - Nový chytráček by měl byt i u Vás doma

Jednoduché a vždy konzistentní. To je nová metoda přípravy kávy Tricolate, která nejspíš brzy bude v kuchyních po celém kávovém světě jako doma. Žádné precizní zalévání, žádné složité míchání.

V čem je Tricolate jiný:

Odstraňuje nerovnoměrnou extrakci:

Rovné stěny a 80 mm průměr zajistí rovnoměrnou extrakci bez možností by-passu vody (žádná voda neproteče okolo). O distribuci vody se stará speciální design vrchní sprchy. To znamená, že nepotřebujete zalévací konvici, ale vystačíte si s tou klasickou rychlovarnou.

Laboratorní filtrační papír:

Papír vyrobený v Německu poskytuje konzistentnější strukturu pórů. S menší velikostí filtru než u jiných přístrojů získáte méně papírových částí ve vaší kávě.

Jednoduchá příprava:

Do Tricolate vložíte filtr, lehce propláchnete horkou vodou a nasypete jemněji umletou kávu. Přes “sprchu” na vrchu Tricolate nalijete vroucí vodu jen tak, aby káva rozkvetla a poté dolijete zbytek a necháte prokapat. Neřešíte teplotu vody (ideálně ihned po varu), rovnoměrnost zalití ani čas extrakce.

Číst článek
Nové trendy v přípravě kávy
Nové trendy v přípravě kávy

NOVÉ TRENDY V PŘÍPRAVĚ KÁVY

V dnešní době je v kávovém světě několik druhů přípravy kávy. V kavárnách Vám tak dokáží připravit nejen perfektní espresso, díky profesionálnímu kávovaru, ale i spoustu dalších alternativ. Abyste si na kávě pochutnali i doma, nutně k tomu nepotřebujete speciální a drahé přístroje. Níže Vám popíšeme způsoby přípravy kávy vhodné na doma, abyste si dle své chuti mohli užít opravdovou pohodu s šálkem v ruce, avšak s cenově dostupnými možnostmi.
 

Základem je kvalitní zrnková káva, která je následně správně umletá pro daný způsob přípravy.

 

 HARIO DRIPPER V 60

Jednoduchý přístroj pro přípravu filtrované kávy. Původ této metody je v Japonsku, nyní se těší oblibě po celém světě.


Do keramického (skleněného, plastového) držáku založte papírový filtr a řádně jej propláchněte větším množstvím horké vody — měl by se zbavit nepříjemné papírové chuti. Vsypte odpovídající množství středně jemně mleté kávy (zlatý standard 60 g / 1 litr), do které nalijte malé množství vody o teplotě 93 °C (stačí nechat přejít varem a počkat půl minuty, až zchladne), jen tak akorát na propaření. Jakmile se začnou zhruba po 30 sekundách uvolňovat bubliny oxidu uhličitého, a prokapávat první kapky do spodní části nádoby, dolijte krouživým pohybem vodu, promíchejte a mletou kávu, která ulpí na stěnách papíru, shrňte do vody, aby byla využita všechna. Při nalévání se proudem vody nedotýkejte stěn, voda by stekla bez extrakce do šálku. Opakujte s veškerou vodou určenou k extrahování. Celý proces filtrování by měl trvat 2,5-3 minuty, klidně použijte stopky.

 AEROPRESS

Tato metoda se řadí mezi nejmladší druhy alternativní přípravy kávy a pochází z USA. Opět jednoduchá metoda, která se skvěle hodí i na cesty.


Jedná se o válec s pístem, jehož pomocí se přes papírový filtr káva přefiltruje. Výsledná chuť kávy z AeroPressu je téměř to nejlepší, čeho lze dosáhnout v domácích podmínkách, na kávu je při extrakci vyvinut i jistý tlak, tudíž by chuťové spektrum mělo kopírovat přesně to, co se v mleté kávě nachází. Píst vytáhnete úplně z komory. Na ni nasadíte bajonetový uzávěr s propláchnutým papírovým filtrem, postavíte na šálek, vsypete odměrku kávy (poctivých 18 g), zalijete horkou vodou 
(93 °C, jako vždy), necháte extrahovat 10-20 vteřin, promícháte. Nasadíte píst s gumovým těsněním a opatrným konstantním tlakem vytlačíte extrakt do šálku.

Číst článek
Základní přípravy kávy
Základní přípravy kávy

ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVY KÁVY

ESPRESSO 

U kávy espresso neexistuje více variant nápoje, není žádné piccolo, malé nebo velké espresso. Espresso je jen jedno!


Espresso je nápoj o objemu 30 ±5 ml s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů. Dávka kávy na jedno espresso je 8-10g jemně namleté kávy. Je základem pro přípravu dalších kávových nápojů jako je espresso lungo, cappuccino nebo caffè latte a další.

FRENCH PRESS

Do předem vyhřáté skleněné nádobky vsypte potřebné množství hrubě mleté kávy (60 g / 1 litr vody, zalijte horkou vodou o teplotě 93 °C (stačí nechat přejít varem a počkat půl minuty, až zchladne), dobře promíchejte, přiklopte sítkem s víčkem a sítkem stlačte vzniklou krustu 2 cm pod hladinu. Nechte extrahovat 3-4 minuty a sítko dotlačte až ke dnu; při stlačování nepoužívejte sílu — klade-li krusta odpor, vraťte se se sítkem o 1 cm zpátky a poté pokračujte ve stlačování. Pár okamžiků počkejte, než se zvířený prach usadí a slijte do šálku. Sledujte závěrečný proud slévané kávy, jestli neobsahuje sedlinu a včas ho zastavte.

 MOKA KONVIČKA

Hliníková konvička, rozšířená od Itálie až do Spojených států, už funguje spousty let na jednoduchém principu rozpínavosti vodní páry, podobně jako u Papinova hrnce. Káva takto připravená sice není tak silná jako espresso, ale naopak je mnohem silnější než třeba káva překapávaná.


Do spodní části konvičky nalijeme horkou! vodu po rysku, nebo po ventil. Vložíme sítko na kávu, které naplníme vrchovatě kávou, ale neupěchujeme. Poté našroubujeme horní část konvičky, dotáhneme a postavíme na sporák. Jakmile voda začne vařit, v dolní části se na hladině vytvoří pára, která pak vytlačuje vřelou vodu úzkou trubičkou do sítka s kávou, dále pak plnící trubicí do horní nádobky. V okamžiku, kdy pára vytlačí vodu mezi ryskou a koncem nálevky, žádná další voda už do horní konvičky nenateče. Káva je připravena k podávání.

 DŽEZVA

Jedna z nejstarších a nejméně rozšířených příprav v našich domácnostech (ve světě známá také jako cezve nebo ibrik)


Dle velikosti džezvy nasypeme příslušné množství kávy, která je práškově umletá. Přidáme odpovídající množství cukru. Ano, u tradiční přípravy v džezvě se káva sladí. Poté zalijeme do dvou třetin studenou vodou a promícháme. Džezvu postavíme na tepelný zdroj a počkáme, až se teplota přiblíží bodu varu (káva začne pěnit). Kávu necháme vzpěnit po okraj džezvy a poté na několik sekund stáhneme z tepla (dokud káva zpět neklesne). Totéž uděláme ještě dvakrát. Nevaříme však varem. Před servírováním sklepneme a opatrně sléváme do menších šálků.

Číst článek
Mletí zrnkové kávy
Mletí zrnkové kávy

MLETÍ ZRNKOVÉ KÁVY

Různé druhy přípravy kávy vyžadují odlišnou hrubost mletí. Určuje se podle jednoduché poučky, čím kratší čas stráví mletá káva během přípravy v kontaktu s horkou vodou, tím jemněji musí být namleta. Čím déle se bude káva louhovat, tím musí být hrubší.

Český turek s jemně mletou kávou se logicky této poučce vymyká. Nejhrubší mletí je zapotřebí pro přípravu ve french pressu, kde se po zalití horkou vodou nechává louhovat 4 minuty. Nejjemnější práškové mletí kávy patří do džezvy, kde sice chvilku pobude, než se voda zahřeje, ale hlavní část přípravy spočívá v rychlém, třikrát opakovaném vzkypění pěny těsně pod bodem varu.

HRUBOST MLETÍ PODLE TYPU PŘÍPRAVY

Hrubé mletí

french press, chemex, 

Střední mletí hrubší

filtrovaná káva (V60), vakuum pot

Střední mletí jemnější

aeropress, papírové filtry

Jemné mletí

moka konvička, espresso, český turek

Práškové mletí

džezva

 

Číst článek
Tipy o kávě
Tipy o kávě

KÁVOVNÍK ARABSKÝ – ARABICA

Kávovník arabský (Coffea arabica): pochází z Etiopie, ale civilizovaným světem byl poprvé spatřen u Arabů (Etiopii nedaleký Jemen). Vzrůst keře je udržován kvůli dostupnosti sběračům do výšky 1,5-2 m. Daří se mu v nadmořských výškách 600-2000 m n.m. při příjemných středních teplotách 18-24 °C, roční úhrn srážek vyhovuje v rozmezí 1200-2200 mm. Vyžaduje poměrně značnou péči farmáře, je dobré rostliny zastiňovat další vyšší vegetací a hnojit. Vyprodukované zrnko má po upražení větší chuťový potenciál, může evokovat různé příjemně chutnající a vonící potraviny, ovoce, květiny, koření v nepřeberné paletě, jako je tomu u vína. Cena je však kvůli náročnosti a poptávce vyšší. Největšími producenty jsou Brazílie a Kolumbie.

KÁVOVNÍK STATNÝ – ROBUSTA

Kávovník statný (Coffea canephora syn. robusta): pochází z afrických zemí Kongo a Uganda, kde byl popsán až v 60. a 90. letech 19. století. Keř může být vysoký 4-6 metrů, dobře se mu daří v úplných nížinách až do 600 m n.m., snese vysoké teploty a vlhkost. Díky vysokému obsahu kofeinu se snáze ubrání škůdcům. Lze jej strojově sklízet. Zrnko mívá charakter aroma zemité, dřevité, téměř až vtíravě olejově gumové, v chuti definitivně převažuje hořkost. Do směsí se používá kvůli snížení ceny a zvýšení obsahu kofeinu. Nejvíc se robusty produkuje ve Vietnamu a Indii.

SPRÁVNÉ UMLETÍ KÁVY

PŘI OBJEDNÁVCE MLETÉ KÁVY NEZAPOMEŇTE UVÉST PRO JAKÝ ZPŮSOB PŘÍPRAVY MÁ BÝT KÁVA UMLETÁ.

Jednoduché pravidlo říká, že čím jemnější je mletí, tím menší čas potřebujete k extrakci kávy. Nejjemnější mletí vyžaduje turecká káva z džezvy a espresso, kde voda mletou kávou protéká pouhých 20 – 30 sekund. Na opačné straně stojí French Press, kde se používá káva mletá na hrubo i kvůli tomu, že se poté filtruje přes nerezové sítko, které zachytí jen větší částice. Káva se tudíž ve French Pressu extrahuje mnohem déle, doporučujeme 4 minuty, abyste z ní dostali všechny chutě.

Číst článek
6 položek celkem