Základní přípravy kávy

ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVY KÁVY

ESPRESSO 

U kávy espresso neexistuje více variant nápoje, není žádné piccolo, malé nebo velké espresso. Espresso je jen jedno!


Espresso je nápoj o objemu 30 ±5 ml s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů. Dávka kávy na jedno espresso je 8-10g jemně namleté kávy. Je základem pro přípravu dalších kávových nápojů jako je espresso lungo, cappuccino nebo caffè latte a další.

FRENCH PRESS

Do předem vyhřáté skleněné nádobky vsypte potřebné množství hrubě mleté kávy (60 g / 1 litr vody, zalijte horkou vodou o teplotě 93 °C (stačí nechat přejít varem a počkat půl minuty, až zchladne), dobře promíchejte, přiklopte sítkem s víčkem a sítkem stlačte vzniklou krustu 2 cm pod hladinu. Nechte extrahovat 3-4 minuty a sítko dotlačte až ke dnu; při stlačování nepoužívejte sílu — klade-li krusta odpor, vraťte se se sítkem o 1 cm zpátky a poté pokračujte ve stlačování. Pár okamžiků počkejte, než se zvířený prach usadí a slijte do šálku. Sledujte závěrečný proud slévané kávy, jestli neobsahuje sedlinu a včas ho zastavte.

 MOKA KONVIČKA

Hliníková konvička, rozšířená od Itálie až do Spojených států, už funguje spousty let na jednoduchém principu rozpínavosti vodní páry, podobně jako u Papinova hrnce. Káva takto připravená sice není tak silná jako espresso, ale naopak je mnohem silnější než třeba káva překapávaná.


Do spodní části konvičky nalijeme horkou! vodu po rysku, nebo po ventil. Vložíme sítko na kávu, které naplníme vrchovatě kávou, ale neupěchujeme. Poté našroubujeme horní část konvičky, dotáhneme a postavíme na sporák. Jakmile voda začne vařit, v dolní části se na hladině vytvoří pára, která pak vytlačuje vřelou vodu úzkou trubičkou do sítka s kávou, dále pak plnící trubicí do horní nádobky. V okamžiku, kdy pára vytlačí vodu mezi ryskou a koncem nálevky, žádná další voda už do horní konvičky nenateče. Káva je připravena k podávání.

 DŽEZVA

Jedna z nejstarších a nejméně rozšířených příprav v našich domácnostech (ve světě známá také jako cezve nebo ibrik)


Dle velikosti džezvy nasypeme příslušné množství kávy, která je práškově umletá. Přidáme odpovídající množství cukru. Ano, u tradiční přípravy v džezvě se káva sladí. Poté zalijeme do dvou třetin studenou vodou a promícháme. Džezvu postavíme na tepelný zdroj a počkáme, až se teplota přiblíží bodu varu (káva začne pěnit). Kávu necháme vzpěnit po okraj džezvy a poté na několik sekund stáhneme z tepla (dokud káva zpět neklesne). Totéž uděláme ještě dvakrát. Nevaříme však varem. Před servírováním sklepneme a opatrně sléváme do menších šálků.